Судинна хірургія

Черевна аорта найбільша артерія людини в черевній порожнині, що несе кров від серця до ніг. На рівні пупка вона ділиться на клубові артерії, які на рівні паху переходять в стегнові, а потім в підколінні артерії і артерії гомілки.

читати далі
зв'язатись з нами

Найбільш часта причина порушення кровопостачання атеросклероз (атеротромбоз) – відкладення холестерину в судинній стінці. Це призводить до утворення так званих бляшок, що звужують або повністю закривають просвіт судини. Подібні бляшки можуть утворюватися і в артеріях ніг (стегнових, підколінних ігомілкових артеріях), звужуючи і / або закупорюючи їх. При звуженні або оклюзії клубових, стегнових артерій в ноги не надходить кров і кисень в достатній кількості, якої вони потребують, В результаті зменшується кровопостачання однієї або обох ніг. Цю нестачу кисню називають ішемією, що викликає біль. У важких випадках можуть розвинутися трофічні виразки і гангрена, що може привести до ампутації кінцівки. Однак це відбувається рідко: при прогресуванні атеросклерозу і при відсутності лікуванні.

критичний стеноз сонної артерії
результат стентування

ЯКІ СИМПТОМИ?

На початкових стадіях захворювання зустрічаються біль, м’язовий спазм, втома в ногах при ходьбі. Наприклад, людина проходить 100 метрів і виник напад болю в м’язах ніг змушує його зупинитися, через деякий час біль минає і він йде далі. Саме такі болі називаються «переміжною кульгавістю». З прогресуванням захворювання зменшується відстань, яку можна пройти без зупинки. Подальше прогресування захворювання призводить допояви постійного болю в пальцях або стопі не тільки під час ходьби, але і вспокої. Відсутність лікування призведе до розвитку останньої стадії хвороби – гангрени пальців або стопи, що може спричинити за собою необхідність ампутації хворої ноги. Ампутація в 10-40% випадків призводить до смерті. Крім того, після ампутації більшість пацієнтів гине протягом 2-3 років.

Симптоми, які такожможуть зустрічатися:

  • Важкий біль, оніміння в кінцівці
  • Рани на пальцях або гомілках, що не загоюються
  • Лущення шкіри, тріщини на шкірі, які можуть стати “вхідними воротами” для інфекцій
  • Гангрена, яка призводить до ампутації

Якщоу Вас є будь-який з перерахованих вище симптомів, Вам слід негайно звернутисядо судинного хірурга, щоб запобігти ампутації кінцівки.

ПРИЧИНИ ОБЛІТЕРУЮЧОГО ЗАХВОРЮВАННЯ АРТЕРІЙ

Атеросклероз є основною причиною облітеруючих захворювань артерій нижніх кінцівок.

Необхідні обстеження:

  • Куріння
  • Високий рівень холестерину
  • Високий артеріальний тиск
  • Ожиріння
  • Наявність спадкової схильності
  • Цукровий діабет

Необхідні обстеження:

  1. Ультразвукова доплерографія з вимірюванням плечо-гомілкового індексу. Дає можливість визначити рівень атеросклеротичної оклюзії і ступінь кровопостачання дистальних відділів ураженої кінцівки.
  2. Рентгенівська ангіографія. Вона дозволяє визначити локалізацію і протяжність патологічного процесу, ступінь ураження артерій (оклюзія, стеноз).
  3. Спіральна комп’ютерна ангіографія і магнітно-резонансна контрастна ангіографія не поступається рентгенівської за якістю інформації, але не вимагає госпіталізації відрізняється високою небезпекою для пацієнтів, так як контраст вводиться внутрішньовенно.
протяжна закупорка стегнової артерії
результат БАП

лікування

Однією з основних є відмова від куріння, підтримка нормальної ваги (тобто вживання знежиреної і ї білкової їжі). Якщо страждаєте на цукровий діабет, то підтримувати нормальний рівень цукру в крові, а також дотримуватися особистої гігієни ніг (добре пристосована і м’яка взуття відхід від пошкоджень шкіри).

Лікування атеросклеротичних уражень повинно бути комплексним і безперервним. Тільки такий підхід дозволяє на довгі роки зберегти життєву і фізичнуактивність. Консервативне лікування має на увазі зменшення швидкості прогресування атеросклерозу, зниження ризику тромботичних ускладнень. Терапевтичні засоби дають позитивний ефект лише після багатомісячного прийому, і в подібній ситуації їх слід розглядати як обов’язкове доповнення дохірургічного лікування.

Хірургічне лікування

Хірургічне лікування показане при значному зниженні якості життя через атеросклеротичні ураження. Полягає у видаленні атеросклеротичної бляшки, що закриває просвіт артерії абостворенні обхідного шляху (шунтування). При оклюзії або стенозі клубової артерії виконується аорто-стегнове або аортобіфуркаційно-стегнове шунтування. Приураженні стегнової артерії виконується стегно-підколінне шунтування або профундопластику.


Ендоваскулярне лікування

При ураженні клубової артерії успішно використовується ангіопластика і стентування артерії. Ангіопластика – спосіб розширення внутрішнього просвіту судин за допомогою спеціального балона. При цьому фахівець – інтервенційний радіолог через невеликий прокол вводить тонку трубочку (катетер) і підводить до звуженої ділянки судини, під контролем рентгенівських променів. Балон розширюється, розсуваючи атеросклеротичні бляшки, і кровотік по судині відновлюється. У ряді випадків після цього встановлюють металевий каркас – стент, який дозволяє зберегти досягнутий результат.

Симптоми захворювання

Гарячий пульсуючий біль, нічні судоми і свербіж у м’язах; болі при ходьбі; біль по ходу венозних стовбурів, ломота в ногах, набрякинижніх кінцівок, почуття розпирання і важкості в ногах.Часто змінюється шкіра. Спочатку шкіра стає сухою, з’являється пігментація – шкіра ніг темніє, покривається коричневими «плямами». Пізніше до цих симптомів можуть приєднатися різні дерматити, екземи і так звані трофічні розлади у вигляді ранок, що погано гояться, аж до утворення виразок. Покручені, подовжені варикозні вени, що виступають над поверхнею шкіри гомілок і стоп, з мішкоподібними, циліндричними або змішаними розширеннями.

Судинні зірочки (телеангіоектазії). Так, до групи пацієнтів з варикозною хворобою вен відносять і осіб з розширеннямдрібних вен, оскільки причини появи їх – одні й ті ж розширення вен. А перші і самі ранні симптоми варикозного розширення вен, такі як відчуття тяжкості ніг,помірний біль в ногах, підвищена стомлюваність, зустрічаються і при початкових.

Лікування варикозу

Існує безліч підходів до лікування варикозної хвороби, однак на сьогоднішній день найбільш ефективним методом у лікуванні є хірургічна операція – венектомія. Медикаментозна й компресійна терапія використовуються і як допоміжні методи при оперативному лікуванні, і як самостійні методи при початкових стадіях варикозної хвороби і наявності протипоказань до оперативного лікування.

Лікування варикозної хвороби повиннобути комплексним та індивідуальним, найчастіше, включає комбінаціюконсервативного та оперативного лікування.

Слід окремо виділити такийконсервативний метод лікування, як склеротерапія. Cклерозуюча терапія можесамостійно лікувати варикоз в початковій стадії захворювання, коли функціяклапанів ще не порушена. Лікування варикозу склерозуванням здійснюється шляхомвведення в вену розчинів спеціальних ліків склерозантів. Після маніпуляціїстаціонарне лікування не потрібне. Хворий повинен 2-3 доби постійно носитикомпресійний трикотаж та спостерігатись у хірурга.

На теперішній час існують значно вдосконаленіметодики оперативних втручань, що не залишають великих спотворюючих шрамів, непотребують довготривалого стаціонарного лікування, швидко відновлюєтьсяпрацездатність.

Контакти

м. Тернопіль, вул. Романа Купчинського 14 КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2» Кардіологічний корпус, 2 Поверх

Телефон: +380 67 303 9549

Графік роботи:
Пн - Пт: 9.00 - 18.00
Сб: 9.00 - 12.00
Нд: вихідний

зв'язатись з нами